Świąteczna nalewka śliwkowa

Oj dawno na blogu nie pojawiały się żadne alkohole. Myślę, ze Grudzień kiedy mamy Święta Bożego Narodzenia oraz Sylwester to doskonały czas aby podzielić się z Wami przepisem na domowe alkohole. W tamtym roku zaproponowałam Wam likier piernikowy z czekoladową nutą – przepis TUTAJ.  Dziś przyszła pora na bardziej wytrawną propozycję, a mianowicie nalewkę ze śliwek. Dla mnie są one nieodzownym elementem Bożego Narodzenia i wprost nie wyobrażam sobie Świat bez nich. Ilość cukru, którą wykorzystacie do jej przygotowanie jest zależna od słodkości śliwek. Zanim zasypiecie je cukrem spróbujcie ich najpierw. Moje śliwki były bardzo słodkie dlatego użyłam mniej cukru niż było w pierwotnej wersji. Myślę, że jeśli przygotujecie ją na dniach to do Świat będzie na pewno odpowiednio mocna i aromatyczna.

Składniki:

  • 1 kg śliwek
  • 0,5 l spirytusu
  • 0,5l wódki
  • 300g cukru

Przygotowanie:

  1. Śliwki myjemy, wycieramy i pozbywamy się pestek. Wrzucamy je do naczynia ( ja użyłam 3 l słoika, dzięki czemu wygodnie mogłam je mieszać) i zalewamy wymieszaną wódką ze spirytusem. Odstawiamy na około 1 tydzień, codziennie mieszając.
  2. Po tygodniu powstały płyn zlewamy do butelek, śliwki zostawiamy w naczyniu gdzie się moczyły. Zasypujemy je cukrem i zostawiamy na kolejny tydzień.
  3. Sok powstały z zasypanych śliwek oraz płyn z zalania mieszamy razem i odstawiamy na 3-4 dni, najlepiej w chłodne miejsce. Śliwki można znów zasypać cukrem i wykorzystać np. do ciasta.

Smacznego!

 

 

Written by

Dodaj komentarz