Majówka w terenie, czyli gdzie jechać i co warto zobaczyć

Majówka w naszym kraju to dla większości społeczeństwa pierwsze spotkania z przyjaciółmi i znajomymi przy grillu, kiełbaska na talerzu i piwo w ręku. Nie mam nic przeciwko grillowaniu, jednak zdecydowanie bardziej wolę spakować plecak i ruszyć na wycieczkę. Każdy z naszych wyjazdów jest przemyślany i zaplanowany, dzięki czemu nie tracimy czasu na zastanawianie się co dalej robić i błąkanie się bez celu. Tegoroczną Majówkę również mamy już zaplanowaną, a dla Was mam  trzy propozycje miejsc idealnych na wolny dzień. Każde z nich osobiście odwiedziliśmy i sprawdziliśmy. Mam nadzieję, że znajdziecie na mojej liście coś dla siebie. Nie traćmy czasu i ruszajmy w drogę!

1. Jura Krakowsko – Częstochowska czyli Zamek w Ogrodzieńcu, Adrenalina Park i Gród na Górze Birów

Zamek w Ogrodzieńcu odwiedziłam osobiście już kilkukrotnie i za każdym razem mnie zachwyca. Jest to miejsce, które przypadnie do gustu osobom w różnym wieku, nawet dzieciom. Po drodze do zamku znajdziecie sporo atrakcji dla najmłodszych jak Park Miniatur, Dom Strachów czy Park Doświadczeń Fizycznych. Koszty wstępu na sam Zamek są niewielkie (12zł/8zł), a w pakiecie wraz z Grodem na Górze Birów jeszcze bardziej opłacalne (16zł/11zł). Zwiedzanie zamku to spacer wśród starych komnat, korytarzy, baszt oraz dziedzińców które pamiętają bardzo odległe czasy. Na jego terenie znajduje się również Karczma Rycerska. Zamek oferuje wiele atrakcji nocnych i wieczornych jak np. Noc z duchami czy Nocne zwiedzanie. Dokładny kalendarz imprez najdziecie TUTAJ.

Poniżej zamku znajduje się Adrenalina Park Ogrodzieniec, o którym pisałam już wcześniej. Park linowy dysponuje dwiema trasami dostosowanymi do możliwości każdego z korzystających, również dzieci. Świetna zabawa i niesamowite wrażenia gwarantowane!

Ostatnim punktem tej wycieczki jest średniowieczny gród na Górze Birów, czyli zrekonstruowana osada, w której możecie podziwiać wystawy tematyczne oraz znalezione podczas wielu badań artefakty. Ponadto z każdej strony rozpościera się przepiękny widok na okoliczne wioski oraz wspomniany już wcześniej zamek.

2. Ogrody Kapias w Goczałkowicach – Zdrój i Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu

Jeśli lubicie spacery w otoczeniu pięknej i różnorodnej przyrody to zdecydowanie polecam Waszej uwadze Ogrody Kapias w Goczałkowicach Zdrój. To wspaniałe miejsce zostało założone w 1979r i do dnia dzisiejszego stopniowo się powiększa. Niesamowite labirynty, żywe altany i klimatyczne zakątki to tylko nieliczne z atrakcji jakie można tam znaleźć. Na terenie ogrodów znajduje się restauracja oraz centrum ogrodnicze, w którym można zaopatrzyć się w rośliny widziane na ich terenie.

Będąc w Goczałkowicach warto podjechać kilkanaście kilometrów dalej do Ustronia i wybrać się na kolejny spacer tym razem do Leśnego Parku Niespodzianek. Piękne widoki, zwierzęta chodzące wolno po całym terenie parku, które można karmić,  atrakcje dla dzieci w postaci placów zabaw czy domków z bajkami, a do tego pokazy ptaków drapieżnych sprawiają, ze jest to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia. Przed wyjazdem koniecznie trzeba sprawdzić godziny pokazów , które znajdziecie TUTAJ.

3. Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu

Będąc w okolicach Zabrza warto wybrać się do Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido. Na jej terenie wystawione są stare górnicze maszyny oraz kolejki, które można podziwiać.

Sama kopalnia dysponuje kilkoma różnymi trasami zwiedzania, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. W pierwszej kolejności odwiedzisz najstarsze dostępne rejony Kopalni Guido na poziomie 170 m. Przewodnik opowie Ci o trudzie pracy w kopalni z początku XX wieku – okresu mechanizacji, postępu technologicznego, ale także okresie najsilniejszego kultu św. Barbary w górnośląskim górnictwie.

Największymi atrakcjami na poziomie 320 m są pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. Odkrywanie poziomu 320 wiąże się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Zwiedzanie kopalni kończy się w najgłębiej położonym pubie w Europie czyli Hali Pomp, gdzie można wypić filiżankę kawy, zakupić pamiątki i spróbować śląskiej kuchni.

Oprócz tego dodatkowymi trasami są Mroki Kopalni, Szychta Górnicza, gdzie w górniczym ubraniu udajemy się pod ziemię oraz stworzona specjalnie dla dzieci Bajtel Szychta.

Jeśli więc nie mieliście pomysłu na to jak spędzić majówkę, bierzcie plecak i ruszajcie w drogę!

Written by

Dodaj komentarz